FRAMED
![](https://galerijatrag.rs/wp-content/uploads/2022/01/Pozivnica-02.jpg)
Galerija Trag vas poziva na otvaranje izložbe Marije Zindović, istaknutog beogradskog fotografa sa zavidnom profesionalnom i umetničkom biografijom.
Marija Zindović je diplomirani fotograf Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu. Status samostalnog umetnika Marija je stekla kao član ULUPUDS-a 2012. godine. Njene fotografije su nagrađivane i pohvaljivane, objavljivane u više nedeljnih listova, online magazina i portala za kulturu fotografije, kao i nekoliko domaćih i stranih časopisa.
Otvaramo vrata za posetioce u petak 28. januara u 19h, a izložba će biti dostupna za posetu do 14. februara. Vidimo se!
Marija Zindović je dobitnica druge nagrade na II svetskom bijenalu studentske fotografije u Novom Sadu, pohvalne nagrade za seriju fotografija u Čačku – Dani fotografije, i za grupni eko-projekat „Show me your dream“ u okviru međunarodnog iz Slovenije. Do sad je imala je pet samostalnih izložbi, od kojih su dve renomiranim galerijama, kao što su Srećna galerija SKC-a i galerija Grafički kolektiv. Tokom godina izlagala je na mnogo grupnih izložbi, kako u zemlji, tako i u inostranstvu ( Beograd, Arl, Krakov, Solun, Plovdiv…)
Polje interesovanja je režirana fotografija, najčešće modna, ali neretko i konceptualna fotografija, koja joj omogućava više ekspresije, slobode i eksperimentisanja. Trenutno je predavač saradnik u oblasti photoshop-a na Fakultetu za medije i komunikacije, kao i fotograf sa dugogodišnjim iskustvom u radu na poljima komercijalne i modne fotografije.
Reč autora
Polazna ideja nastala je iz razmišljanja o stavljanju u ram umetničkog dela. Dakle, završeno umetničko delo svoju konačnost doživljava tek kada ga uokvirujemo ramom u jednu celinu.
Šta bi se onda desilo ukoliko bi to delo nastalo unutar samog rama? Šta ako ono nastane na licu mesta u sadašnjem trenutku? Iz tog pitanja se rodio izazov da ovog puta kadar ne bude vizir fotoaparata,
već paspartu slike koji stavljam ispred. Sada to postaje kadar u koji smeštam kompoziciju i poigravam se njome. Kroz ekspresije pažljivo odabranih aktera i scena, pokušavam da dočaram razne vrste osećanja. To je upravo ono što istražujem kroz ovu seriju fotografija, reakcije i ponašanje aktera uz zadatu ulogu tu, ispred mene, kroz minimalistički prikaz forme detalja tela, koje dobijaju apstraktnu formu pejzaža i time menjaju svoj izvorni oblik i izgled.
Reč recezenta Vladimira Mandića Tonija
Večita potreba čoveka za korak dalje preduslov je svakog kretanja koje ide ispred. Da li je suština u svesti čoveka koja je konstantno nezadovoljna datim ili zdrava potreba za usavršavanjem bića, zagonetka je koju nije jednostavno odgonetnuti. Marijini radovi nas provociraju da se direktno suočavamo sa tim problemom, da razmišljamo o prihvatanju konačnog, dela koje unapred ima svoje granice i domete i dela koje samo diktira svoj kraj i početak. Da li će oprema likovnog dela uticati na njegov kvalitet? Da li će umetnički proizvod dozvoliti da njegov format, dimenzije rada utiču na poruku koju nosi u sebi, da li će ograničiti rečitost ili je proširiti, pitanja su koja nemaju konačan odgovor. Istraživanje umetnika na tu temu nikako ne može proći bez zdrave jednačine, naročito kada taj zadatak rešava majstor ravnoteže, umerenosti i topline, što je Marija celim svojim bićem. Studiozni pristup svakom problemu koji je umetnica rešavala u svojim radovima, ravnoteža pitanja i odgovora jasno ukazuje na promišljen i odmeren pristup, bez ustručavanja i pribegavanja bilo kojoj naređenoj formi, već isključivo kako oseća i razume da zadatak treba biti rešen, što je svakako osobina zrelog umetnika.
Оставите одговор